Integrowanie sklepu z hurtowniami – na czym polega

Integracja sklepu z hurtowniami

Sklep internetowy jest konkurencyjny, kiedy spełnia dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, ma przystępne ceny, a po drugie szeroki asortyment. Te zasady sprawdzają się bez względu na rodzaj oferowanych produktów, branże oraz upodobania konsumentów. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli osiągnąć te cechy, jest integracja sklepu z hurtowniami. Jak działa to zjawisko oraz jakie korzyści przynosi? Odpowiedzi na te pytania w kolejnej części artykułu.

Czym jest integrowanie sklepu z hurtowniami?

Integracja pozwala na uzyskanie dostępu do całej bazy produktowej danej hurtowni. Opiera się ona na przekazaniu przez hurtownię niezbędnych danych w postaci opisu produktów, ich właściwości, specyfikacji oraz aktualnego stanu magazynowego do danego sklepu internetowego. Dzieje się to za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które pozwala zintegrować zasoby hurtowni oraz dane prezentowane w sklepie. Integracja z hurtowniami odbywa się na podstawie wcześniej ustalonych warunków dotyczących dostawy i indywidualnych parametrów integracji obu podmiotów.

Jak przeprowadzić integrację sklepu internetowego z hurtownią?

Do przeprowadzenia integracji konieczne jest odpowiednie oprogramowanie. Zazwyczaj wystarczą do tego popularne obecnie programy do prowadzenia sklepu na abonament, które można obsługiwać z każdego komputera, który ma podłączenie do internetu. Udostępnienie informacji zazwyczaj powinno odbywać się za pośrednictwem pliku w formacie XML. Wszystkie dane w nim zawarte powinny być regularnie aktualizowane. Zazwyczaj do zintegrowania oferty sklepu i hurtowni potrzebne są następujące informacje:

  • Nazwa produktu,
  • Krótki opis,
  • Cena,
  • Stawka podatkowa,
  • Marka producent,
  • Parametry techniczne.

Warto, aby oferta była uzupełniona o zdjęcia, które mają kolosalne znaczenie podczas zakupów przez internet.

Rozwiązania dostępne na rynku, czyli gotowa integracja
Firmy dostarczające oprogramowanie do sklepów internetowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworzą gotowe integracje z hurtowniami. Oznacza to, że są to systemy specjalnie przygotowane do tego celu. Wszystkie dane zawarte w docelowym pliku hurtowni są automatycznie importowane z bazy i regularnie aktualizowane. Jej podstawową zaletą jest pełna automatyzacja działania, która zdejmuje z osoby prowadzącej sklep internetowy kolejne obowiązki. Ponadto ułatwia to zarządzanie stanami magazynowymi i wgląd w nie. Takie automatyczne rozwiązania pozwalają także na ustawienie poziomu marży dl produktów importowanych z hurtowni.

Dropshipping, czyli ścisła integracja z hurtownią

Jeszcze większym stopniem skoordynowania zakupów ze ściąganiem produktów z hurtowni jest tzw. dropshipping. Polega on właśnie na integracji sklepów internetowych z hurtowniami. Jednak dostawa towarów wygląda już zupełnie inaczej. Klient, który zamówił towar, otrzymuje go nie od sklepu, ale bezpośrednio od hurtowni. Sklep pełni zatem funkcje podmiotu, który tylko zbiera zamówienia, a następnie przekazuje je do danej hurtowni. Warto dodać, że taki sklep nie prowadzi własnego magazynu, nie zamawia asortymentu, ani nie wysyła do swoich klientów paczek. Klient uiszcza opłatę dla sklepu, od którego dostaje fakturę, natomiast sklep płaci hurtowni. Można powiedzieć, że jest to idealne rozwiązanie, które sprawia, że każdy zajmuje się tym, co potrafi najlepiej.

Korzyści płynące z integracji sklepu internetowego z hurtownią

Nie bez powodu rozwiązanie to jest tak popularne, przynosi ono bowiem liczne korzyści obu stronom. Sklep internetowy zamawia tylko ten towar, który zamawiają jego klienci. W przypadku dropshippingu całkowicie rezygnuje z magazynowania. To z kolei zwiększa jego przychody oraz gwarantuje bardziej konkurencyjną cenę produktów. Ponadto nakłady pracy związane z prowadzeniem sklepu są znacznie mniejsze. Z kolei hurtownie nie muszą na własną rękę szukać rynków zbytu, gdyż sklep internetowy im je zapewnia. One zajmują się tylko przechowywaniem towaru oraz jego wysyłką. Tak działające oprogramowanie pozwala w znacznym stopniu ułatwić prace obu jednostkom.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*