Integracja sklepu z hurtowniami – jakie są korzyści?

Sklep internetowy to dobry pomysł na prowadzenie własnego biznesu. Jednak niektóre osoby mogą zniechęcić się do tego rozwiązania, ponieważ nie mają przestrzeni na magazynowanie produktów, które chciałby dodać do oferty. Ten problem może zniechęcać do powiększenia dostępnej oferty już istniejące sklepy internetowe. Dobrym lekarstwem na ten kłopot może być integracja sklepu z hurtowniami. Czym jest to rozwiązanie? Poniżej odpowiedź.

Czym jest integracja sklepu z hurtowniami?

Każdy sklep internetowy zaopatruje się u swoich dostawców. Zazwyczaj są to hurtownie z odpowiednim asortymentem. Standardowo wymianą towarów pomiędzy hurtownią a sklepem powinna odbywać się na zasadzie zamówienia przez sklep towaru i późniejszego magazynowania go. Innym wyjściem może być sklep zintegrowany z hurtowniami. Polega to na tym, że produkty dostępne w hurtowni są bezpośrednio wyświetlane na stronie internetowej sklepu. Ponadto automatycznie aktualizowane są wszystkie dane dotyczące produktów, ich stan oraz cena. W jaki sposób możliwe jest takie rozwiązanie?

Jak zintegrować sklep internetowy z hurtownią?

W celu zintegrowania sklepu i hurtowni niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego lub posiadania sklepu na abonament. Dzięki temu za pomocą odpowiedniego systemu można połączyć bazę danych hurtowni ze stroną internetową sklepu. Wszystkie dane udostępnione przez hurtownie są w ten sposób wyświetlane na stronie internetowej. Warto, aby obejmowały one nazwę produktu, jego zdjęcie, stan magazynowy oraz opis i dostępne warianty. Takie rozwiązanie pozwala także na automatyczną aktualizację danych, np. ceny lub stanu magazynowego. Co więcej, cena wyświetlana w sklepie jest uzupełniona od razu o marżę w wysokości narzucone przez sklep. W ten sposób obsługa sklepu internetowego maleje do minimum, a oferta jest ciągle aktualna i jednocześnie bardzo urozmaicona.

Jak działa sklep zintegrowany z hurtownią?

Integracja sklepu z hurtownią sprawia, że sklep staje się bardziej zautomatyzowany. W pierwszym, tradycyjnym wariancie integracji sklep ściąga i wysyła tylko te towary, które zamówili klienci. To w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko związane z prowadzeniem sklepu internetowego. Innym sposobem integracji może być tzw. dropshipping (opisany tutaj). Jest to kompleksowa integracja sklepów z hurtowniami. W tym przypadku hurtownia nie tylko udostępnia swoją ofertę, ale także bezpośrednio wysyła swoje towary do klientów sklepu. Takie rozwiązanie sprawia, że sklep jest tylko pewnego rodzaju pośrednikiem pomiędzy hurtownią a klientem. W takim modelu każdy zajmuje się tym, co robi najlepiej. Hurtownia przechowuje towary i je wysyła, natomiast sklep prowadzi aktywną sprzedaż. Takie rozwiązane to szansa na powiększanie zysków obu stron przy jednoczesnym zadowoleniu klientów sklepu internetowego.

Korzyści płynące z integracji sklepu z hurtownią

Taka integracja może przynieść wiele korzyści. Do największych i najistotniejszych z nich należą:

  • brak konieczności posiadania magazynu do przechowywania towarów zamówionych z hurtowni,
  • szeroka i aktualna oferta produktów,
  • zawsze aktualne ceny,
  • brak sytuacji, że klient zamówi towar, którego nie ma na stanie lub właśnie został wyprzedany,
  • zminimalizowanie ryzyka związanego z brakiem popytu na już kupione produkty,
  • zmniejszenie nakładów pracy i czasu w funkcjonowanie sklepu,
  • możliwość rozwoju sklepu bez konieczności zatrudniania nowych pracowników,
  • zwiększenie oferty bez konieczności inwestowania w nowy asortyment,
  • zmniejszenie kosztów transportu, magazynowania, pracy oraz potencjalnych reklamacji od klientów.

Podsumowując, prowadzenie sklepu internetowego oraz dążenie do jego rozwoju jest znacznie prostsze dzięki integracji z hurtownią. Zapewnia ona mniejsze ryzyko oraz większy zysk bez dodatkowego obciążania kosztami klienta. Co więcej, klient ma dostęp do szerokiej i aktualnej oferty, a wysyłka przebiega szybko, gdyż niejednokrotnie ma miejsce bezpośrednio w hurtowni. Integracja jest rozwiązaniem, które zadowolą wszystkie strony.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*